Misiune deosebit de dificilă a salvatorilor montani astăzi, pe Ceahlău
În cursul zilei de astăzi a avut loc o acțiune a salvamontiștilor din Neamț pentru salvarea unei persoane accidentate în zona cascadei Duruitoarea.
Intervenția deosebit de dificilă s-a derulat în condițiile unei temperaturi de 35 de grade, temperatură record în zona montană. Misiunea s-a încheiat în jurul orei 18 cand turista de 49 de ani din județul Cluj a fost predata la Serviciul de Ambulanță Neamț.
Temperatura, zona accidentată -Polița cu Ariniș- cât și greutatea victimei de aproximativ 100 kg au testat la limită capacitatea tehnică și rezistența salvatorilor montani.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)