Misiune de asanare pirotehnică în comuna Români
Joi, 01.09.2016 la ora 16:55, Dispeceratul ISU – Ambulanţă Neamţ a fost anunţat, prin apel la „112”, despre descoperirea unei grenade în comuna Români, sat Siliștea.
La locul intervenţiei s-a deplasat echipa pirotehnică din cadrul Detaşamentului de pompieri Piatra Neamț cu 3 subofițeri și autospeciala pirotehnică, care a ridicat grenada de mână defensivă, în vederea depozitării și, ulterior, a distrugerii. Grenada a fost descoperită de către un localnic în timp ce executa lucrări în gospodărie.
Echipa pirotehnică a verificat zona pe cca. 20 mp, utilizând detectorul de metale GARRETT GTI 2500 și nu a mai descoperit niciun element de muniție.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)