Misiune contracronometru în Neamț: Fetiță resuscitată și transportată de urgență cu un elicopter SMURD la Iași
Ca urmare a unei solicitări venite de la Spitalul Județean de Urgență Piatra-Neamț, un echipaj de pompieri cu o autospecială de stingere din cadrul Detașamentului Piatra-Neamț va acționa pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor la aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD pe stadionul Ceahlăul din municipiul Piatra-Neamț.
Elicopterul SMURD va prelua o fetiță de 6 luni pentru a fi transportat la Spitalul pentru Copii „Sfânta Maria” din municipiul Iași.
Un apel la 112, de la ora 12:35, ne anunța despre faptul că un bebeluș de 6 luni nu mai respiră. Solicitarea a fost făcută de o femeie, mama bebelușului, din localitatea Izvoare, comuna Dumbrava Roșie.
La locul solicitării s-a deplasat echipajul SMURD TIM (format din medic și asistent de la UPU și 2 paramedici de la ISU) din cadrul Detașamentului Piatra-Neamț.
Ajunși la locul solicitării, membrii echipajului SMURD au găsit o fetiță de 6 luni aflată în stop cardio respirator. Imediat aceștia au început manevrele de resuscitare. După aproape o oră inima fetiței a început să bată, ulterior aceasta fiind transportată la UPU Piatra-Neamț.
a transmis Irina Popa, purtător de cuvânt al ISU Neamț.
Felicitări colegilor pentru dăruire!
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)