Minivacanța de 1 Mai
Fiindcă anul acesta Ziua Internațională a Muncii, sărbătorită pe 1 mai, s-a nimerit într-o zi de joi, Guvernul a binevoit să declare 2 mai zi liberă. Astfel, personalul bugetar va avea parte de o minivacanță de patru zile. Nu vor avea liber cei din instituțiile publice a căror activitate trebuie asigurată.
După modelul bugetarilor, și elevii vor beneficia de această minivacanță. Orele din ziua de 2 mai vor fi recuperate în funcție de decizia directorilor unităților de învățământ. Datorită deciziei luate de Guvern, școlarii de clasa a II-a, a IV-a și a VI-a, vor avea timp să se pregătească în această perioadă pentru testele de la Evaluarea Națională, care vor începe pe 6 mai, cu proba la limba română.
Și angajații din sectorul privat pot avea zi liberă de 2 mai, în funcție de decizia patronilor de firme.
Andreea Trăsnea
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Angajatii din sectorul privat munceste ca sa se poata plati lefele la cei care sta in sectorul bugetar. Sa nu ma corecteaza nimeni ca io-s bigot si spun de toti sfintii. Incepand cu seful al mare. Distractie placuta la un gratar.