Mihaela Cosma, mențiune la concursul de artă plastică „Ion Irimescu” de la Suceava
Centrul Cultural „Bucovina”, prin Şcoala de Arte „Ion Irimescu” Suceava, a organizat recent cea de a XIII-a ediție a Concursului naţional de artă plastică în memoria marelui artist al zonei.
Concursul s-a desfăşurat pe două secțiuni – pictură și grafică. Vernisajul expoziției de final și premierea concurenților a avut loc joi, 27 februarie 2020.
Competiţia la care s-au înscris patruzeci şi unu de concurenți, din optsprezece județe ale țării cuprinde în palmaresul acestei ediţii un nume care a reprezentat Şcoala Populară de Artă Piatra-Neamţ. Mihaela Cosma, cursantă (în primul an) a clasei pictorului Radu Macavei, a obţinut, la secţiunea grafică, Menţiune pentru creaţia intiulată „Marină”.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/03/Marină-Mihaela-Cosma-1024x682.jpg)
Fericită de rezultatul obţinut, mai ales că e la început de drum artistic, Mihaela Cosma a declarat: „Am primit un mărțișor unicat. Mă bucură enorm și îi mulțumesc domnului profesor Radu Macavei pentru că a avut încredere în talentul meu redescoperit târziu. La început, demult, au fost încurajările domnului profesor Dumitru Florea, de la Școala Generală nr. 3, de care mi-am adus aminte când am decis să trec pragul Școlii Populare de Artă din Piatra-Neamț. Domnului Macavei îi revine însă meritul de a-mi fi mobilizat, cu răbdare, resurse pe care le credeam uitate în… amintiri din copilărie.”
La Suceava, juriul a fost alcătuit din personalităţi în domeniul artelor plastice: lector univ. dr. Oana Ruxandra Hrișcă – Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava (preşedintele comisiei); Lucia Pușcașu – artist plastic, membru U.A.P. filiala Suceava; Niculai Moroșan – profesor Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu”, președinte filiala U.A.P. Suceava; Mihai Pânzaru-PIM – caricaturist, membru U.A.P. filiala Suceava; Ion Băițan – director Școala de Arte „Ion Irimescu”.
- informații furnizate de Centrul pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)