MESAJE RO-ALERT transmise locuitorilor din mai multe comune ale județului Neamț, ca urmare a creșterii numărului de cazuri COVID-19
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/01/ro-alert--1024x576.jpg)
ISU Neamț va transmite astăzi, la ora 14:00 mesaje prin RO ALERT cetățenilor din municipiul Roman, orașul Târgu Neamț și comunele Alexandru cel Bun, Brusturi, Făurei și Ruginoasa, ca urmare a creșterii incidenței numărului de cazuri confirmate cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori.
Mesajele vor fi transmise cetățenilor din UAT-urile cu incidența cazurilor peste 6 la mia de locuitori.
ATENȚIE! În orașul/comuna …. Nivelul de raspandire a noului coronavirus (SARS-CoV-2) este unul ridicat, peste 6 la o mie de locuitori. RESPECTATI masurile sanitare pentru a nu va pune viata in pericol, a dumneavoastra sau a celor din jur. Purtati corect MASCA, acoperind nasul si gura. Pastrati DISTANTA si evitati aglomeratiile. Mentineti IGIENA MAINILOR, evitati contactul cu suprafetele comune si DEZINFECTATI-VA dupa fiecare atingere a unui obiect posibil contaminat. ÎNCURAJATI-I si pe cei din apropierea dvs. sa respecte cu strictete regulile! ISU NT
Acest mesaj va fi transmis o singură dată și rămâne valabil pe toată perioada în care rata de infectare se menține sau depășește 6 cazuri confirmate la mia de locuitori.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)