Mâine se deschide secția de ATI a spitalului modular de la Lețcani
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/11/120704885_2896574870443184_5726404662171821962_o-1.jpg)
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, se află astăzi într-o vizită la Iași după o serie de vizite în regiunea Nord-Est pentru a monitoriza situația pandemiei de coronavirus, atât ca număr de cazuri, cât și ca adresabilitate la UPU, internări la Boli Infecțioase, spitale suport, internări la ATI și o analiză a deceselor.
„Astăzi la Iași există un potențial de extindere a paturilor de terapie intensivă, capacitate de transfer al pacienților către secții de recuperare pneumologie, precum și evaluarea extiderii pentru cazurile medii în orașe precum Pașcani.”, a spus ministrul Tătaru.
Acesta a mai precizat că principala problemă este necesitatea de extindere a paturilor de terapie intensivă. Aici se discută în principal despre spitalul modular de la Lețcani, finanțat de județele Neamț și Iași.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/11/Nelu_Tataru_2020-768x1024.png)
Ministrul a declarat că de mâine se va recurge la suplimentarea buteliilor de oxigen la spitalul de la Lețcani pentru primele 2 zile cu 6 paturi de terapie intensivă.
„Mărim capacitatea cu 6 paturi la două zile, mergând spre cele 24, iar în maxim două săptămâni, după montarea unui stocator, să fie funcționale toate cele 48 de paturi de ATI.”, a spus ministrul Sănătății.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)