Lucrări de punere în siguranță a digului de apărare de pe Cracău, în zona comunei Bodești
Sistemul de Gospodărire a Apelor Neamț – Formația de lucru Bistrița Aval a executat lucrări de punere în siguranță a digului de apărare de pe râul Cracău, în zona comunei Bodești, județul Neamț.
Lucrarea a fost realizată pe o lungime de 30 de metri, din saci tip geocontainer umpluți cu nisip și poziționați pe o saltea de fascine.
Din cauza poziţiei bazinului hidrografic în zona montană şi a suprafeţei relativ reduse de colectare a apelor, râul Cracău are un caracter torenţial, iar viiturile se propagă cu viteză mare şi au o durată scurtă. De asemenea, albia minoră a râului Cracău este foarte instabilă, fiind constituită din material necoeziv, schimbându-şi traseul foarte des, în special după viituri, apărând eroziuni şi depuneri.
informează Apele Române