Liber la manele. Interzicerea lor, faptă de discriminare și încalcă dreptul la demnitate
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/05/concert-768722_1920-1024x683.jpg)
Colegiul director al Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării, în ședința din data de 20 mai 2020, a aplicat o sancțiune contravențională în urma interzicerii manelelor în Timișoara.
„Intenția de a interzice expres difuzarea și interpretarea de manele pe spațiul public din Timișoara de către Instituția Primarului municipiului Timișoara reprezintă faptă de discriminare și încalcă dreptul la demnitate conform art. 2 alin. (1) și art. 15 din O.G. 137/2000, republicată.
S-a aplicat sancțiunea avertismentului contravențional. Hotărâre adoptată cu 7/8 voturi.”, se arată în decizia CNCD
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/05/manele.png)
Mai multe detalii despre context aici (click).
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)