Lemn de foc transportat fără documente legale. Amendă de 6000 de lei (NEAMȚ/FOTO)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/12/lemn-1024x512.png)
La data de 29 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Bicaz au continuat să acționeze pe linia prevenirii și combaterii delictelor silvice.
Astfel, în jurul orei 13:00, polițiștii au depistat, în localitatea Bicaz-Chei, o autoutilitară aparținând unei societăți comerciale din Bicaz-Chei, condusă de un bărbat, de 31 de ani, din Alexandru Cel Bun, care transporta 9,71 m.c. lemn de foc, fără documente legale.
Societatea în cauză a fost sancționată contravențional, cu amendă în cuantum de 6.000 de lei, conform Legii 171 din 2010, fiind dispusă confiscarea materialului lemnos, care a fost predat în custodia Ocolului Silvic Bicaz.
Sursa/Foto: IPJ Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)