Legile sunt făcute pentru a fi încălcate, se pare… Șoferi „model”: unul beat, altul fără permis
La data de 6 iulie a.c., în jurul orei 16:40, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Săbăoani, au efectuat semnal regulamentar de oprire a unui autoturism, ce se deplasa pe DC 54, în afara localității Săbăoani.
Conducătorul auto, în vârstă de 28 de ani, din aceeași localitate a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de 0,89 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
***
La data de 6 iulie a.c., în jurul orei 17:10, polițiștii din BDNE Bicaz, au efectuat semnal regulamentar de oprire a unui autoturism, ce se deplasa pe strada Barajului, în localitatea Bicaz.
În urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat faptul că, persoana în cauză, o femeie în vârstă de 49 de ani, din aceeași localitate avea dreptul de a conduce suspendat din luna mai a anului în curs.
În cauză a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)