ITM Neamţ a verificat serviciile externe de prevenire şi protecţie
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/05/itm-neamt.jpg)
În perioada 29 mai-7 iunie 2024, s-a desfăşurat Campania Naţională privind verificarea modului în care serviciile externe respectă obligaţiile legale şi a activităţilor de prevenire şi protecţie pe care le desfăşoară în întreprinderi/unităţi.
Obiectivele acţiunilor de control au fost :
- verificarea respectãrii de cãtre serviciile externe de prevenire şi protecţie a prevederilor legale;
- verificarea respectãrii prevederilor legale privind securitatea si sãnãtatea în muncã în întreprinderile/unitãţile care au apelat la servicii externe pentru desfãşurarea activitãţilor de prevenire si protecţie;
- constientizarea angajatorilor cu privire la faptul cã apelarea la servicii externe nu îi exonereazã de responsabilitãţile lor în domeniul securitãţii şi sãnãtãţii în muncã (SSM).
În cadrul acestei acţiuni, inspectorii de muncă au verificat un număr de 34 servicii externe.
Deficienţele constatate au fost:
– depunerea cu întârziere a rapoartelor semestriale de activitate;
– neinformarea, în scris, a angajatorului asupra deficienţelor constatate şi asupra mãsurilor propuse pentru remedierea acestora.
Pentru încălcarea legislaţiei în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, inspectorii de muncă au aplicat patru avertismente contravenţionale. Au fost dispuse patru măsuri de remediere a neconformităţilor constatate.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)