ISU Neamț: Misiune de asanare a muniției neexplodate în comuna Văleni
- Misiune de asanare a muniției neexplodate în comuna Văleni
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/06/1-10-768x1024.jpg)
Marți, 11 iunie, la ora 11:30, Dispeceratul integrat ISU – Ambulanță al județului Neamț a fost anunțat, prin Sistemul național unic pentru apeluri de urgență „112”, despre faptul că în comuna Văleni – zona pârâul Șarpelui a fost descoperită muniție neexplodată.
La locul intervenției s-a deplasat echipa pirotehnică cu o autospecială pentru intervenții pirotehnice, care au ridicat un proiectil exploziv cal. 100 mm provenit din Al Doilea Război Mondial, în vederea depozitării şi, ulterior, a distrugerii. Muniția a fost descoperită de șeful Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Văleni pe timpul coordonării unor activități de igienizare.
Echipa pirotehnică a verificat zona cu detectorul de metale pe o suprafață de aproximativ 100 metri pătrați şi nu au mai descoperit alte elemente de muniție.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)