ISJ Neamț: 411 elevi nemțeni nu s-au prezentat la școală în luna mai
Conform datelor centralizate de CJRAE Neamţ, în sistemul de învăţământ preuniversitar din judeţul Neamţ, în luna mai 2016, s-au înregistrat 209.108 absenţe, dintre care 94.015 de absenţe au fost motivate şi 115.093 absenţe nemotivate.
Numărul elevilor care nu s-au prezentat la şcoală în luna mai a acestui an şcolar a scăzut la 411, de la 705 de elevi înregistraţi în aceeaşi lună a anului şcolar anterior, un număr de 53 elevi au fost exmatriculaţi pentru motive de absenteism.
Inspectoratul Școlar Județean Neamț, până la finalul anului şcolar 2015-2016, va continua colaborarea cu Inspectoratul Judeţean de Poliţie Neamţ cu privire la implementarea Planului teritorial comun de acţiune pentru creşterea gradului de siguranţă a elevilor şi a personalului didactic şi prevenirea delincvenţei juvenile în incinta şi în zonele adiacente unităţilor de învăţământ preuniversitar, în anul şcolar 2015-2016.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
viitori cersetori