Investiții în infrastructura educațională din Piatra-Neamț cu fonduri europene
Un nou contract de finanțare pentru proiectele europene a fost semnat ieri, 23 septembrie, la Primăria Piatra-Neamț de către primarul Dragoș Chitic și directorul Agenției de Dezvoltare Regională N-E, domnul Vasile Asandei.
Este vorba despre „Reabilitarea, modernizarea și dotarea Creșei Mărăței”, proiect în valoare de 3.312.114 lei, din care 98% sunt bani europeni și doar 2% reprezintă contribuția proprie a municipalității pietrene.
Astfel, în acest moment municipiul Piatra-Neamț are semnate contractele de finanțare pentru un număr de 10 proiecte europene care intră în linie dreaptă pentru implementare.
„Educația reprezintă o prioritate a municipalității pietrene. Mai multe unități școlare din Piatra-Neamț: creșe, grădinițe, școli generale și licee vor beneficia în perioada următoare de reabilitare, modernizare și dotare din fonduri europene atrase în cadrul actualului Program Operațional Regional al Uniunii Europene. Fondurile europene reprezintă o soluție la îndemâna autorităților locale pentru realizarea de investiții care să dezvolte comunitățile și din acest motiv ne batem pentru fiecare cent nerambursabil care poate fi adus în orașul nostru”, a declarat primarul Dragoș Chitic.
- Comunicat de presă, Primăria municipiului Piatra-Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Nu vad nimic din proiectele trambitate de Primarie . Nu se face nimic in orasul asta este o mizerie si o delasare din partea acestori conducatori de iti vine sa tot pleci . Cred ca presa ar trebui sa se implice mai mult.