Inundatii explozive in Neamt
Echipa pirotehnica a Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta „Petrodava” al judetului Neamt a executat o misiune de asanare pirotehnica in zona localitatii Rotunda, comuna Doljesti.
Gheorghe A. (62 de ani) a descoperit un proiectil exploziv calibru 76 mm pe un teren viran din imediata apropiere a raului Siret. Cel mai probabil, proiectilul, provenit din cel de-al doilea razboi mondial, a fost transportat de viitura propagata pe raul Siret, din albie pe mal.
Pirotehnistii militari au cercetat zona cu detectorul de metale, pe o suprafata de 150 mp, nefiind descoperite alte elemente de munitie.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)