Intervenție de urgență pentru eliberarea unui pui de urs rămas blocat într-un gard, în Borca
În această seară, în jurul orei 22.10, s-a intervenit în teren în comuna Borca, sat Mădei, după un apel la 112. La fața locului s-a constatat că un pui de urs a rămas agățat într-un gard.
„S-au prezentat toți membrii echipei de intervenție și a fost demarată activitatea de tranchilizare, conform prevederilor OUG 81/2021. Locația este la marginea proprietații unui localnic, spre pădure. Ursul a fost tranchilizat și eliberat. Un echipaj va mai rămâne în zonă până ce ursul va pleca. Populația din zonă a fost anunțată.”, a transmis prefectul de Neamț, Adrian Niță.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/04/urs-1-1024x768.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/04/urs-2-1024x768.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/04/urs-3-1024x768.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/04/urs-4-1024x768.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/04/urs-5-1024x768.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/04/urs-6-1024x768.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/04/urs-7.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/04/urs-8.jpeg)
![made in neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/07/Sustinem-afacerile-locale-Descopera-produsele-si-serviciile-din-judetul-Neamt-800-x-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)