A început a doua etapă de admitere în învățământul profesional de stat cu durata de 3 ani
Conform metodologiei, admiterea în învăţământul profesional de stat cu durata de 3 ani se desfăşoară în trei etape, cea de-a doua etapă de admitere desfășurându-se în perioada 16 -17 august.
Conform unui comunicat remis de ISJ Neamț, elevii care nu au participat la etapa I de admitere sau care au participat, dar nu au fost repartizați/admiși la liceu sau învățământul profesional și care solicită să participe la admiterea în învățământul profesional de stat cu durata de 3 ani în etapa a II-a, vor parcurge următorii pași:
- 16 august – solicită eliberarea de cătra unitățile de învățământ gimnaziale la care au absolvit a fișelor de înscriere pentru învățământ profesional cu durata de 3 ani;
- 16-17 august – depun fișele de înscriere la unitățile de învățământ profesional la care există locuri libere;
- 17 august – urmăresc afișarea listei candidaților înscriși la învățământul profesional de stat cu durata de 3 ani și a graficului de desfășurare a probei suplimentare de admitere (dacă este cazul).
Potrivit calendarului, etapa a III-a de admitere în învățământul profesional de stat cu durată de trei ani este programată în perioada 1-7 septembrie (a.c.).
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)