Incendiu la o casă din Neamț (FOTO)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2024/02/foc-1024x523.jpg)
În jurul orei 10:50 pompierii au fost înștiințați despre producerea unui incendiu la o casă situată în localitatea Cuejdiu din comuna Gârcina.
La locul solicitării s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului Piatra-Neamț și membri ai SVSU Garcina.
La sosirea pompierilor incendiul se manifesta cu flacără deschisă la acoperișul casei P+1, cu posibilitatea propagării la întreaga construcție.
Forțele de intervenție au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului în urma căruia au ars acoperișul casei (construit din lemn și acoperit cu tablă) pe o suprafață de aproximativ100 mp și s-au deteriorat tavanele de la 2 camere.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost coșul de fum neprotejat termic față de materialele combustibile, a transmis Căpitan Irina POPA – ISU NEAMȚ.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)