Incendiu într-un apartament din Piatra-Neamț
În aceasta seară, la ora 19:18, pompierii au fost solicitați prin apel la 112, să intervină pentru stingerea unui incendiu produs într-un apartament situat la etajul 4 al unui bloc de locuințe din str. 1 Decembrie 1918, în municipiul Piatra-Neamț.
La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace din cadrul Detașamentului de pompieri Piatra-Neamț, respectiv două autospeciale de stingere, o autospecială pentru intervenție și salvare de la înălțime și o ambulanță SMURD.Pompierii, cu ajutorul echipamentelor pentru descarcerare au intrat în apartament unde au constatat că incendiul se manifesta la mobilierul din bucătărie.
Incendiul a fost localizat și lichidat în limitele găsite. Au ars obiecte de mobilier și obiecte de uz casnic din interiorul bucătăriei.
a transmis ISU Neamț
Militarii au acționat și pentru evacuarea fumului. Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza unei lumânări lăsată nesupravegheată (focul deschis în spații deschise).
Nu a fost necesară evacuarea locatarilor din bloc și nici nu au fost victime.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)