Incendiu într-o gospodărie din Neamț: Proprietara a ajuns la spital (FOTO)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/10/template-2021-1024x512.png)
Prin apel la 112, în această dimineață, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărescă din localitatea Pâțâligeni, comuna Pipirig (articolul inițial aici – click).
La locul evenimentului s-au deplasat pompierii voluntari din cadrul SVSU Pipirig cu o autospecială de stingere și două echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului Târgu Neamț.
„Incendiul se manifesta în interiorul unei anexe gospodărești (bucătărie de vară) cu posibilitatea propagării la locuință.
Incendiul a fost localizat și lichidat în limitele găsite. Au ars bunuri materiale aflate în interiorul anexei (obiecte de mobilier, materiale textile, aparate electrocasnice etc) și acoperișul anexei pe o suprafață de 5 mp.
Proprietara locuinței, în vârstă de 63 de ani, a suferit arsuri la nivelul feței și membrelor superioare. Echipajul SMURD a acordat primul ajutor calificat victimei, după care au transportat-o la CPU Târgu Neamț.
Folosirea combustibilui neadecvat a fost stabilită ca fiind cauza probabilă de producere a incendiului (a încercat să aprindă focul cu ajutorul benzinei).”, transmite ISU Neamț.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/10/fotoisu-1024x768.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)