Incendiu într-o gospodărie din Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/05/pompieri-1-1024x682.jpg)
Prin apel la 112, în jurul orei 13:00, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească din localitatea Barticești, comuna Botești.
La locul solicitării s-au deplasat voluntari din cadrul SVSU Botești și două echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD.
Incendiul se manifesta la câțiva snopi de strujeni de porumb (rezemați de o anexă gospodărească) și acoperișul unei anexe, cu posibilitatea propagării la casa de locuit.
Incendiul a fost localizat și lichidat în limitele găsite. Au ars aproximativ o tonă de strujeni de porumb și 10 mp din acoperișul anexei gospodărești.
Scânteile purtate de vânt și căzute pe materiale combustibile au fost cauza probabilă de producere a acestui incendiu.
ISU Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)