Incendiu în staţiunea Durău
În ziua de 19 iulie, la ora 21.15, Garda nr. 2 de intervenţie a fost alertată, intervenind cu 2 ofiţeri, 5 subofiţeri şi o autospecială pentru localizarea şi stingerea unui incendiu izbucnit într-o încăpere situată la etajul 3 al unui complex turistic din staţiunea Durău. Incendiul a fost declanşat de efectul termic produs de un aparat electrocasnic (fierbător), lăsat sub tensiune, nesupravegheat. În faza iniţială, pentru localizarea incendiului a intervenit personalul de la locul de muncă (angajaţii unităţii turistice) cu ajutorul mijloacelor de primă intervenţie (stingătoarele din dotare). Stingerea incendiului s-a făcut de către pompierii militari în cooperare cu SVSU Ceahlău. Nu au existat victime ale incendiului, deoarece, în momentul declanşării acestuia, turistii erau în afara spaţiului de cazare. Valoarea estimată a bunurilor distruse este de 750 de lei, iar cea a bunurilor salvate de 2.000.000 de lei.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)