Incendiu în Neamț, noaptea trecută (IMAGINI)
La ora 22:09, prin apel la 112 pompierii au fost înștiințați despre producerea unui incendiu la o anexă gospodărescă în localitatea Budești din comuna Făurei.
La locul solicitării s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Roman cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD.
La sosirea forțelor de intervenție, incendiul se manifesta generalizat la un adăpost pentru animale și la o casă dintr-o gospodărie învecinată, aflată la o distanță de 3 m.
Animalele ce se aflau în adăpost au fost evacuate de propietar până la sosirea pompierilor.
Pompierii au acționat pentru localizarea și lichidarea incendiului. A ars adăpostul pentru animale construit din lemn cu suprafața de 20 mp, acoperișul casei pe o suprafață de 30 mp și bunurile materiale aflate în interiorul acesteia.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost acțiunea intenționată (folosirea intenționată a unei surse de aprindere pentru a genera incendiul).
Nu au fost victime, a transmis Lt. Irina Popa, purtătorul de cuvânt al ISU Neamț.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/08/fire-1.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/08/fire-2.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)