Incendiu în curtea unei școli din Neamț, provocat de jocul copiilor (FOTO)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/10/scoala-1024x575.jpg)
Ieri, în jurul orei 17:09, prin apel la 112, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă aflată în curtea Școlii gimnaziale Tașca.
La locul evenimentului s-au deplasat un echipaj de pompieri cu o autospecială de stingere din cadrul Detașamentului Piatra Neamț, un echipaj de pompieri voluntari cu o autospecială de stingere din cadrul SVSU Bicaz și voluntari de la SVSU Tașca.
Incendiul se manifesta la o clădire dezafectată, ce a avut destinație de toaletă, în care erau depozitate materiale combustibile (hârtie).
Incendiul a fost localizat și lichidat în limitele găsite. A ars clădirea cu suprafața de 30 mp.
Jocul copiilor cu focul a fost cauza probabilă de producere a incendiului.
Nu au fost victime.
ISU Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)