Incendiu generalizat la o casă din Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/09/pompieri-12.jpg)
În data de 22.09.2021, în jurul orei 18:35, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Trifești.
La locul solicitării s-au deplasat trei echipaje de pompieri cu două autospeciale de stingere și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului Roman și voluntari din cadrul SVSU Trifești.
La sosirea forțelor de intervenție incendiul se manifesta generalizat la o casă, cu posibilitatea propagării la o casă aflată în imediata apropiere (în aceeași curte), la anexele gospodărești, dar și la o casă dintr-o gospodărie învecinată.
Forțele de intervenție au localizat și lichidat incendiul în limitele găsite. Au ars: acoperișul casei (construit din astereală din lemn și acoperit cu tablă) pe o suprafață de aproximativ 80 mp, bunurile materiale aflate în interiorul acesteia și 4 mp din acoperișul celeilalte case (din aceeași gospodărie).
Nu au fost victime.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind fumatul în locuri nepermise, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)