Incendiu generalizat în Neamț
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/04/incendiu-neamt-3.jpg)
Prin apel la 112, în jurul orei 22:22, pompierii au fost înștiințati despre producerea unui incendiu la o anexă gospodărească din localitatea Viișoara, comuna Alexandru Cel Bun.
La locul solicitării s-au deplasat pompieri din cadrul Detașamentului Piatra Neamț cu două autospeciale de stingere și o ambulanța SMURD. Incendiul se manifesta generalizat la o magazie pentru depozitarea lemnelor de foc cu posibilitatea propagării la locuință.
Pompierii au localizat și lichidat incendiul în limitele găsite. A ars aproximativ un mc de lemne de foc și acoperișul magaziei din lemn pe o suprafață de aproximativ 12 mp.
Cauza probabilă de producere a incendiului: scantei mecanice produse de un aparat de tăiere electric
Nu au fost victime, a transmis Irina Popa, purtătorul de cuvânt al ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)