Incendiu de litieră în zona Bâtca Doamnei, ieri, 11 aprilie
Marți, 11.04.2017, la ora 18:17, Dispeceratul Integrat ISU – Ambulanță al județului Neamț a fost anunțat prin numărul unic pentru apeluri de urgență „112” despre producerea unui incendiu de litieră în zona Vârful Schitului – Anexa Doamna din Municipiul Piatra-Neamț. La locul indicat de apelant s-au deplasat unsprezece pompieri militari cu două autospeciale de stingere cu apă şi spumă și o autospecială de primă intervenţie şi comandă din cadrul Detașamentului de Pompieri Piatra-Neamț și unsprezece salariați de la Ocolul Silvic Vaduri. Au ars litieră și mărăciniș pe o suprafaţă de aproximativ 1.500 mp. Cauza probabilă a incendiului: fumatul în locuri nepermise.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)