În timp ce în Piatra-Neamț cad podurile, în unele comune din Neamț se merge pe cele construite în guvernarea PSD
În timp ce la Piatra-Neamț și Roman, orașe conduse de PNL-USR PLUS, podurile stau să se dărâme și nu au mai văzut o pensulă de vopsea sau un strat de var de mulți ani, prin comunele din Neamț ”m**e PSD” a reabilitat zeci de poduri și a făcut multe alte poduri noi. Nu ne referim la poduri de trecut un pârău, ci de lucrări la care Piatra-Neamț nici nu se gândește, deși conducerea primăriei e de aceeași culoare politică cu guvernarea.
De exemplu, la Borlești s-au apucat prin 2019 de un pod.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/02/pod-borlesti2-1024x768.jpg)
Au terminat de făcut podul, dar nu l-au mai inaugurat că erau ocupați să construiască încă o grădiniță în comuna, după ce făcuseră încă una de la zero.
ADEVĂRUL CU CIFRE:
- În guvernarea PSD au fost finanțate peste 50 de poduri și podețe în 32 de localități din județul Neamț.
- De când a venit la guvernare PNL – USR PLUS au fost finanțate ZERO poduri și podețe în Neamț. Nu s-au dat bani de la guvern nici pentru o găleată de var să văruiască un pod.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2018/01/poduri-si-podete-fara-sigla-1024x704.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)