În semestrul I 2015, turiştii nerezidenţi sosiţi în România au cheltuit în medie 2650 lei/persoană
Numărul total de nerezidenţi cazaţi în structurile de cazare turistică colective în trimestrul II 2015 a fost de 619,5 mii, iar cheltuielile acestora s-au ridicat în total la 1531,5 milioane lei.
În semestrul I 2015 numărul de turişti nerezidenţi cazaţi în structurile de cazare turistică colective a fost de 975,4 mii, iar cheltuielile acestora s-au ridicat în total la 2585,1 milioane lei.
Principalul motiv al sejurului petrecut de turiştii nerezidenţi în România în trimestrul II 2015 l-a reprezentat afacerile, participarea la congrese, conferinţe, cursuri, târguri şi expoziţii (56,2% din numărul total de turişti nerezidenţi), cheltuielile acestora reprezentând 62,4% din total.
Cel de al doilea motiv al sejurului petrecut de nerezidenţi în România l-a reprezentat călătoriile în scop particular (43,8% din numărul total de turişti nerezidenţi), dintre acestea evidenţiindu-se călătoriile pentru vacanţe 60,6%). Călătoriile în scop particular includ călătoriile pentru vacanţe, cumpărături, evenimente culturale şi sportive, vizitarea prietenilor şi rudelor, tratament medical, religie, tranzit şi alte activităţi.
Din totalul nerezidenţilor sosiţi în România, 49,9% şi-au organizat sejurul prin agenţii de turism iar 27,3% si-au organizat singuri sejurul.
Principalul mijloc de transport utilizat de turiştii nerezidenţi pentru a sosi în România a fost avionul (80,2%), urmat de autoturisme proprii – 11,5%, autocare şi autobuze – 7,1% şi alte mijloace (tren, ambarcaţiuni fluviale, autoturisme închiriate, motociclete etc) – 1,2%.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)