Ilegalitati de sezon:depistat în timp ce transporta pomi de Crăciun, fără documente legale
Pentru prevenirea si combaterea tăierilor ilegale de pomi de Crăciun, în noaptea de 22/23 noiembrie 2012, politistii Secției nr. 12 Politie Rurală Poiana Teiului si angajati ai Ocolului Silvic Poiana Teiului au actionat în acest domeniu, ocazie cu care, în jurul orei 19.30, l-au depistat pe drumul comunal Grințieșul Mare pe M. Petru, de 33 de ani, din localitatea Miercurea Ciuc, care transporta, cu un vehicul, 82 de brăduți, care nu prezentau sigiliul crotal, si pentru care nu a putut prezenta acte de proveniență și transport.
Brădutii, în valoare de circa 8.200 de lei, au fost ridicati si predati Ocolului Silvic Poiana Teiului, iar M. Petru a fost sanctionat contraventional cu amendă în valoare de 2.500 de lei.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)