[FOTO] – Proiectil exploziv din război, descoperit de un bărbat în Crăcăoani
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/05/isu-nt.jpg)
Prin apel la 112, echipa pirotehnică din cadrul ISU Neamț a fost solicitată să intervină pentru o misiune de asanare pirotehnică în comuna Crăcăoani.
Un bărbat de 55 de ani, pe timpul efectuării unor lucrări de curățare a unei fântâni, a descoperit un proiectil exploziv de calibru 105 mm. Muniția găsită provine din Al Doilea Război Mondial. Echipa pirotehnică a ridicat, transportat și depozitat în condiții de siguranță muniția găsită, care ulterior va fi distrusă,a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)