FOTO: Muniție descoperită de un adolescent (NEAMȚ)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/09/WhatsApp-Image-2021-09-27-at-11.54.50-768x1024.jpeg)
În data de 26.09.2021, echipa pirotehnică din cadru ISU Neamț a intervenit in comuna Boghicea pentru asanarea unui proiectil exploziv de calibru 100 mm. Proiectilul a fost descoperit în pădurea Sâga de un adolescent în vârstă de 16 ani, pe timpul unei drumeții.
Pirotehnicienii nemțeni, cu ajutorul echipamentelor specifice, după ce au verificat zona în care a fost găsită muniția pe o suprafață de aproximativ 100 mp, au mai descoperit cinci cartușe de calibru 7,92 mm.
Munitia descoperită, ce provine din timpul celui de-al Doilea Război Mondial, a fost ridicată, transportată și depozitată în condiții de siguranță într-un depozit special amenajat pentru a fi ulterior distrusă.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)