[FOTO] Grenadă din război descoperită de un bărbat, în gospodărie
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/04/95500291_258167572228311_6869125729762672640_n-Copy.jpg)
În cursul zilei de ieri, 29.04.2020, echipa pirotehnică din cadrul ISU Neamț a fost solicitată să intervină pentru o misiune de asanare pirotehnică în satul Lunca din comuna Vânători Neamț.
Un bărbat de 57 de ani, pe timpul efectuării unor lucrări de întreținere în gospodărie, a descoperit o grenadă de mână defensivă. Pirotehniștii au cercetat zona cu detectorul de metale pe o suprafață de aproximativ 100 mp. Nu au mai fost descoperite alte muniții sau elemente de muniție. Muniția găsită provine din Al Doilea Război Mondial. Echipa pirotehnică a ridicat, transportat și depozitat în condiții de siguranță muniția găsită, care ulterior va fi distrusă, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Neamț.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)