(FOTO) Accident cu victime – Trafic blocat (NEAMȚ)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/06/accident-1024x485.jpeg)
Prin apel la 112, în jurul orei 08:38, pompierii au fost înștiințați despre un accident rutier produs pe DN 2, pe raza comunei Botești (vezi articolul inițial aici – click).
La locul solicitării s-au deplasat trei echipaje de pompieri din cadrul cadrul Detașamentului Roman cu o autospecială pentru descarcerare, o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD TIM și un echipaj cu ambulanță de la SAJ.
Accidentul rutier s-a produs între un autoturism și un microbuz transport persoane (în care se aflau conducătorul auto și patru pasageri).
În urma accidentului rutier produs a rezultat o persoană încarcerată, conducătorul autoturismului.
Victima încarcerată, o femeie de 44 de ani, a fost extrasă de pompieri și predată echipajului SMURD TIM, conștientă, policontuzionată.
Echipajul SMURD TIM a acordat primul ajutor calificat persoanei după care a fost transportată la CPU Roman.
O femeie de 27 ani ce se afla în microbuz a avut nevoie de îngrijiri medicale, fiind preluată și transportată de un echipaj de la SAJ la spital.
O altă femeie de 42 de ani (ce se afla în microbuz) a primit îngrijiri medicale la locul evenimentului de la echipajul SAJ, refuzând transportul la spital.
Pompierii au asigurat măsuri de prevenire și stingere a incendiilor, prin deconectarea bornelor bateriilor și vor curăța/degaja carosabilul de elementele rezultate în urma accidentului rutier.
Traficul rutier este blocat.
ISU Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)