[FOTO] A ieșit apa din matcă. Mai multe gospodării riscă să fie inundate
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/05/59894472_2256002937974901_3496148153978060800_n-1024x576.jpg)
Din cauza precipitațiilor abundente căzute în zona Doljești, Neamț, debitul apei de pe pârâul Albuia a crescut foarte mult, iar în zona podului rutier de la limita satului Doljești cu satul Rotunda acesta a ieșit din matcă, formându-se o acumulare de apă, riscând să inunde mai multe gospodării învecinate.
Detașamentul de pompieri Roman intervine cu o motopompă de mare capacitate pentru evacuarea apei din zona de risc și deversarea în Siret, transmite ISU Neamț.
Nu au fost persoane evacuate, iar în pericol să fie inundate sunt 8 gospodării.
Potrivit unei informări de ultimă oră, 492 de consumatori din Neamț nu au curent electric din cauza fenomenelor meteo.
FOTO: ISU Neamț
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)