FOTO: A crezut că trece nevăzut – Lemn confiscat de polițiștii pietreni
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/03/ipjb.jpeg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/03/ipja.jpeg)
La data de 15 martie a.c., în jurul orei 10.45, polițiștii Biroului de Ordine Publică din cadrul Poliției municipiului Piatra Neamț , au depistat pe bulevardul 9 Mai, un autocamion care transporta material lemnos.
În urma verificărilor efectuate de polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică – Biroul Protecția Fondului Forestier și Piscicol din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Neamț s-a constatat faptul că autocamionul transporta o cantitate de material lemnos superioară față de cantitatea precizată în documentele de însoţire.
Polițiștii au aplicat o sancțiune contravenţională în cuantum de 1.500 de lei, pentru nerespectarea dispozițiilor Legii nr. 171/2010, iar ca măsură complementară s-a dispus confiscarea cantității de 1,97 metri cubi material lemnos.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)