„Floricică de la munte” la Festivalul Internaţional de Folclor de la Bergama
În perioada 8 – 14 iunie, Ansamblul folcloric „Floricică de la munte” al Centrului pentru Cultură şi Arte „Carmen Saeculare” Neamţ a participat la cea de a 79-a ediţie a Festivalului Internaţional de Folclor de la Bergama, Turcia. Pe parcursul a şapte zile de festival, reprezentanţii noştri au evoluat în mai multe locaţii, demonstrând gazdelor, dar şi celorlalţi participanţi frumuseţea portului, cântului şi dansului moştenite de la străbuni. Ecourile prestaţiei artistice a românilor au fost la înălţimea artiştilor noştri. Acestea s-au concretizat în aplauzele la scenă deschisă, precum şi în articole din presa locală.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)