Finanțare de 692.000 lei de la Ministerul Sănătății pentru dotarea Spitalului Municipal de Urgență din Roman
Finanțarea Guvernului PSD pentru primăria liberală a orașului Roman arată că politica se poate face și altfel și că sănătatea oamenilor din Neamț este mai importantă pentru guvernanți decât culoarea politică a unui primar sau a unei primării.
Vineri, 7 septembrie, a avut loc ședința extraordinară a Consiliului Local Roman, unde, pe lângă alte proiecte de interes local, a fost dezbătut proiectul de hotărâre cu privire la rectificarea bugetară.
Astfel, unul dintre capitolele prevăzute în rectificarea bugetară consemnează o cofinanțare din bugetul local de 70.000 lei pentru a încheia contractul de finanțare din partea Ministerului Sănătății pentru dotarea cu aparatură și echipamente medicale a Spitalului Municipal de Urgență Roman.
Suma alocată de la Minister pentru acest proiect este de 692.000 lei, iar obligația minimă de cofinanțare din partea bugetului local este de 10%.
Prin urmare, Spitalul din Roman primește de o finanțare totală de 762.000 lei, după aprobarea sumelor și semnarea contractului cu Ministerul Sănătății.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)