Femeie din Neamț, transferată de urgență la un spital din Iași
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/05/ambulanta-viteza-rf-768x512-1.jpg)
Ieri, 4 iulie, la orele prânzului, un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Neamț a fost solicitat să intervină de urgență în comuna Brusturi. Ajunși la fața locului, membrii echipajului au constatat faptul că o femeie în vârstă de 66 de ani a suferit un traumatism sever la mâna dreaptă.
Potrivit surselor noastre, în timp ce femeia muncea în gospodărie, și-a prins mâna într-un utilaj agricol, care pur și simplu i-a zdrobit-o. Pacienta a fost preluată de ambulanță și transportată la spitalul din Târgu Neamț. Ulterior, medicii din Compartimentul Primiri Urgențe au solicitat transferul acesteia către un spital din Iași, pentru a primi îngrijirile medicale necesare.
Comunicat oficial SAJ Neamț: 04.07.2022, ora 12:24, Brusturi, pacientă sex feminin, 66 ani, diagnostic: traumatism mâna dreaptă (plagă zdrobită); pacienta a fost preluată de un echipaj cu asistent medical şi transportată la CPU a Sp. Orăşenesc Tg. Neamţ; din CPU s-a efectuat transferul interclinic la Iaşi;
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)