Din toamna anului viitor, un festival al teatrului și la Roman
Conducerea Primăriei municipiului Roman s-a întâlnit marți, 11 decembrie, cu reprezentanții Teatrului Tineretului din Piatra Neamț, din dorința ambelor părți de a dezvolta armonios actul cultural, dar și pentru a le oferi romașcanilor posibilitatea de a acumula energia pozitivă ce este emisă de spectacolele de teatru.
„Managerul Teatrului Tineretului – regizorul Gianina Cărbunariu – s-a arătat plăcut impresionat de modul în care arată sala de festivități a Primăriei – Sala Manolescu Strunga, precum și de facilitățile oferite de celelalte spații, deschise, cum ar fi scena din Ștrand sau amfiteatrul din Pietonal.
Oferta reprezentanților Teatrului Tineretului este de a organiza, în toamna anului viitor, un festival al teatrului și la Roman, care să cuprindă spectacole ce se vor întinde pe parcursul a zece zile.”, transmite Primăria municipiului Roman.
Primarul Lucian Micu și-a manifestat întreaga deschidere pentru a sprijini acest parteneriat și, mai mult, de a facilita prezența lunară a trupelor de teatru într-una din locațiile administrate de Primărie, astfel încât romașcanii să se poată bucura de talentul actorilor români, dar și de spiritul cultural al urbei mușatine.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)