Depozitul județean de deșeuri de la Girov va fi dat în administrare temporară unui operator
Gestionarea depozitului a fost scoasă la licitație în august 2014. La licitație s-au înscris două firme și două asocieri de firme. Licitația pentru desemnarea unui operator pe următorii 21 de ani a fost contestată și se află pe rolul instanței. Contractul de concesiune pentru gestionarea deșeurilor a fost estimat la 211.500.000 lei, durata de derulare a contractului fiind de 21 de ani.
La depozitul din Girov, care are o suprafață de 27 de hectare, vor ajunge deșeurile din tot județul, prin stațiile zonale de transfer. Din punct de vedere tehnic, depozitul are 3 straturi, fiecare dintre acestea având rolul lui: de întindere, de izolare și de amortizare. Sub toate acestea există 9 țevi care vor prelua scurgerile provenite de la deșeuri și, de asemenea, există și țevi de gaz care vor prelua gazele emanate de gunoi care îl vor transporta la o stație de biogaz, care, la rândul ei, va arde aceste gaze. Depozitul este prevăzut și cu o stație de osmoză a apei.
C. Ploscaru
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)