Depopularea satelor din Neamț, un fenomen din ce în ce mai îngrijorător
În Neamț devine din ce în ce mai clar că fenomenul de depopulare a satelor este din ce în ce mai pregnant și, aproape sigur, ireversibil. Pe lângă sporul natural negativ al populației, una dintre cauze este și migrarea masivă a tinerilor înspre marile orașe din România sau în afara țării. Multe sate din Neamț au fost profund afectate și de lipsa investițiilor, a dezvoltării economice și, implicit, de inexistența locurilor de muncă.
Foarte multe case locuite de bătrâni cu venituri extrem de reduse sau inexistente au ajuns într-o stare jalnică, multe dintre ele fiind lăsate în paragină după decesul proprietarilor. Odată cu îmbătrânirea, comunităţile nu mai au nici o speranţă de viitor. În acest ritm putem estima că în câteva decenii multe dintre satele din Neamț vor dispărea efectiv de pe hartă.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Depopularea,
Este un fenomen real care ne afecteaza in fiecare zi , problema se pune in felul urmator cine o sa plateasca pensiile voastre a celor care suneti intre varstele 50-60 de ani si urmeaza sa va pensionati in urmatorii 10 ani.
Tinerii nu vor sa mai lucreze ca si muncitori, vor doar locuri de munca bine platite, asta inseamna ca e o lipsa acuta de muncitori in multe domenii.
Stati linistit, guvernul se pare ca are totusi o viziune, fie ea mai rastalmacita, o data ce salariul minim pe economie creste de la an la an Romania o sa atraga imigranti: – moldoveni, ucraineni, filipinezi, vietnamezi etc.
Ei vor duce in spate economia, vor lurca, acolo unde Romanii nu vor sa lucreze, vor fi doctori in spitale, vor fi agenti economici, si asa putin cate putin Romania o sa se schimbe pentru totdeauna.
Strainii daca vin sa ii primim cu bratele deschise, ei sunt salvarea Romaniei.
Daca nu vom avea soarta Japonei si in cateva sunte de ani vom disparea ca natie!
Pai,mai oameni !!!!!,cum ar zice artistul,-semanati cu gandirea buna din voi-acei care semanati,si nu furati,ca nimic va rodi pentru viitor-.
Pe inteles cati mai ganditi pentru om faceti un efort si aduceti investitori,depuneti toate diligentele cate o picatura macar,pentru SALVARE !!!!!
As face un apel la toti pensionarii care au crezut ca daca au pavele,beton si gondola cat si piata distrusa ,pot da crezare mereu lui Pinalti si ai lui.Si iata rezultatu: totul scump de la impozite,apa,piata,,,,Ciocu mic clevetitori de pensionari si acoliti.
Ce frumos arata colonia americana. Si inca asta nu e tot. Vor urma si alte frumuseti.
Si la Vaslui e la fel. Asta e si datorita faptului ca ne-au plecat tinerii sa munceasca peste hotare.