Declararea anului 2014 „Anul Brâncoveanu”
În cadrul activităţilor prilejuite de semnarea de către Jandarmeria Română a Memorandului privind declararea anului 2014 „Anul Brâncoveanu”, în ziua de 19.08.2014, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Neamţ, a fost invitat domnul profesor muzeograf Mihăilescu Dan, din cadrul Muzeului de Istorie şi Arheologie din Piatra Neamţ care a prezentat jandarmilor din cadrul unităţii importanţa şi contribuţia majoră a domnitorului la istoria şi cultura naţională.
Domnul profesor Mihăilescu a evocat într-o manieră emoţionantă destinul marelui domnitor Brâncoveanu, ca pe o sursă de inspiraţie pentru sentimentul naţional şi patriotic, prezentând biografia şi climatul geopolitic al acelor vremuri şi accentuând moştenirea istorică şi culturală pe care şi-a pus amprenta Constantin Brâncoveanu.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)