De două ori argint pentru România! Canotajul a adus până acum cele mai multe medalii olimpice pentru țara noastră. Mâine, ultimele finale

0

România a obținut două medalii de argint în a doua zi a finalelor la canotaj din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris 2024, în probele de dublu rame feminin (W2-) și dublu vâsle feminin categorie ușoară (LW2x).

Federația Română de Canotaj se mândrește acum cu un total de 4 medalii obținute la Jocurile Olimpice de la Paris: 1 medalie de aur și 3 medalii de argint. S-a depășit astfel performanța de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, unde canotorii români au obținut 1 medalie de aur și 2 de argint. Canotajul a adus până acum cele mai multe medalii olimpice pentru România la această ediție a Jocurilor Olimpice.

Prima medalie olimpică de argint a fost câștigată astăzi de echipajul de dublu rame feminin (W2-). Ioana Vrînceanu și Roxana Anghel au făcut o cursă extraordinară, cu un finish spectaculos. Cu un timp de 07:02.97, sportivele noastre au urcat pe podium alături de echipajele din Olanda și Australia.

„A fost o cursă extrem de intensă, dar noi am fost puternice și determinate. Suntem foarte fericite că am reușit să aducem această medalie acasă”, a declarat Ioana Vrînceanu.

„Mulțumim tuturor celor care ne-au susținut. Această medalie este pentru voi!”, a completat Roxana Anghel.

Cea de-a doua medalie de argint a fost cucerită în finala probei de dublu vâsle feminin categorie ușoară (LW2x). Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen au au avut parte de o cursă plină de adrenalină, pe care au terminat-o cu un timp de 06:48.78. Ele au urcat pe podium alături de echipajele din Marea Britanie și Grecia.

„A fost o cursă incredibilă. Am dat tot ce am avut mai bun și suntem foarte mândre de acest rezultat”, declară Ionela Cozmiuc.

Gianina van Groningen a completat: „Această medalie este rezultatul unei munci asidue și a unui spirit de echipă extraordinar. Mă bucur că am reușit acest rezultat în ultima ediție a Jocurilor Olimpice în care este inclusă această probă de dublu vâsle categorie ușoară”.

„Încă o zi în care am trăit la cote maxime emoțiile la Vaires sur Marne. Sunt extrem de mândră de sportivii din lotul olimpic de canotaj. Fiecare medalie reprezintă nu doar talent și pregătire, ci și o imensă pasiune și dedicare. România continuă să demonstreze că este o forță de necontestat în acest sport. Sunt bucuroasă că s-a reușit deja depășirea numărului de medalii obținute în 2021 la JO Tokyo. În prezent, România ocupă locul 3 în clasamentul olimpic la canotaj după numărul de medalii câștigate, după Olanda și Marea Britanie, dar înaintea unor țări precum Noua Zeelandă, Irlanda, Croația sau Statele Unite. Felicitările mele merg către sportivi, dar și către antrenori, echipă medicală, staff-ul FRC și către toți cei care se află în spatele acestor rezultate excepționale!”, declară Elisabeta Lipă, Președintele Agenției Naționale pentru Sport.

Tot astăzi, echipajul de dublu rame masculin (M2-), compus din Florin Arteni și Florin Lehaci, s-a clasat pe locul 4 în finală. Ei au terminat cursa cu timpul de 06:25.61, la doar un cioc de barcă de locul 3.

În prima zi a finalelor, România a obținut primul aur olimpic din istoria canotajului românesc în proba de dublu vâsle masculin (M2x), câștigat de Florian-Marian Enache și Andrei Sebastian Cornea. De asemenea, Simona Radiș și Ancuța Bodnar au obținut argintul olimpic în finala probei de dublu vâsle feminin (W2x).

România mai are încă două echipaje în finalele care se vor desfășura pe 3 august, când vor concura pentru un loc pe podiumul olimpic echipajele de 8+1 feminin (W8+) și 8+1 masculin (M8+).