De azi, alianța ALDE – PRO România s-a încheiat
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2019/11/hepta-2055083.jpg)
ALDE și Pro România au fost într-o alianță electorală în cadrul căreia l-au susținut pe candidatul independent Mircea Diaconu care a și obținut un scor onorabil la Piatra-Neamț, în jur de 14 procente.
Alianța a fost una punctuala și s-a încheiat odata cu ieșirea din cursă a candidatului susținut. Cele două formațiuni politice își vor urma fiecare propria cale spre alegerile parlamentare și locale ce vor urma.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)