Cum se pregătește județul Neamț pentru COVID-19. Locuri în spitale și testare coronavirus pe plan local
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/03/89671145_1111235055885082_1444407105191673856_n-scaled-1-1024x576.jpg)
La nivelul județului Neamț există în acest moment 65 de locuri disponibile pentru persoanele infectate cu COVID-19, dar cu stare de sănătate bună, care pot fi tratate pe plan local. Acest număr de locuri poate crește. Momentan locurile se rezumă la Spitalul Județean din Piatra-Neamț. În sprijin, la nevoie, pot interveni și alte unități spitalicești din județ, dar după o decizie de reorganizare analizată de autoritățile responsabile.
Până în prezent, cazurile de la Neamț au ajuns la Iași. Protocolul poate suferi schimbări în funcție de evoluția pandemiei cu coronavirus, urmând a se face informări în acest sens.
Testare Real Time PCR la Roman și Piatra-Neamț
Prefectul George Lazăr a precizat că doi medici de la spitalul din Roman vor merge la Matei Balș, la București, pentru instruire de a lucra pe Real Time PCR pentru testarea COVID-19. S-a identificat un spațiu pentru montarea acestui aparat, iar, pe 23 martie, DSP Neamț va face o inspecție la Roman pentru a da avizul de funcționare. Aparatul va ajunge săptămâna viitoare (miercuri-joi) și este achiziționat din donații. Se pot efectua aproximativ 96 de teste pe zi cu acest aparat de la Roman.
Spitalul Județean din Piatra-Neamț va achiziționa prin CJ Neamț un aparat Real Time PCR care va putea analiza aproximativ 84 de teste pe zi. Aparatul va ajunge la Piatra-Neamț pe 3 aprilie, potrivit CJ Neamț. Medicii din spital vor fi, de asemenea, instruiți în acest sens.
La Roman, în primă fază, până la sosirea aparatului și la Piatra-Neamț, se vor putea duce teste recoltate de DSP și ambulanță din tot județul.
Conferința de presă susținută de Instituția Prefectului poate fi urmărită integral aici (click).
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)