Cum s-a produs accidentul din Piatra-Neamț (Actualizare date)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2020/11/smurd-png-1-768x510-5-1.png)
În articolul precendent informam despre producerea unui accident rutier în Piatra-Neamț, soldat cu o victimă rănită grav (articolul, aici – click).
Potrimit informațiilor transmise de purtătorul de cuvânt al IPJ Neamț, iată cum s-a produs evenimentul rutier:
Din primele cercetări efectuate de polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției municipiului Piatra Neamț a reieșit că, în timp ce un bărbat de 48 de ani, din Zănești, conducea un autoturism pe Bulevardul General Nicolae Dăscălescu a surprins și accidentat un bărbat de 47 de ani, din Piatra Neamț, care era angajat în traversarea străzii pe trecerea pentru pietoni.
În urma impactului a rezultat rănirea pietonului, acesta fiind preluat de un echipaj medical și transportat la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate. Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ. Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)