Copil pe bicicletă, lovit de o autoutilitară (NEAMȚ)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2021/08/auto.jpg)
La data de 12 august a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Borlești au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier în localitatea Rediu, soldat cu vătămarea corporală a unei persoane.
Din cercetările efectuate a reieșit că, un minor de 7 de ani, din Rediu, care circula în calitate de biciclist, pe DJ 159 C, a fost acroșat de o autoutilitară condusă de un tânăr de 22 de ani din Cândești, ce se deplasa în acelaşi sens.
În urma evenimentului a rezultat rănirea minorului, care a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medcale.
Conducătorul auto a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)