Control judiciar pentru un tânăr din Neamț depistat conducând sub influența alcoolului și fără permis
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/09/politia-noaptea-1024x512.png)
La data de 24 octombrie, față de tânărul în cauză a fost dispusa măsura controlului judiciar pe o perioada de 60 de zile.
În fapt, la data de 21 octombrie a.c., în jurul orei 22:20, polițiștii din cadrul Poliției orașului Târgu-Neamț aflându-se în exercitarea atribuțiilor de serviciu, în localitatea Petricani, au procedat la oprirea în trafic a unui autoturism condus de un tânăr în vârstă de 24 de ani, din Urecheni.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o concentrație de 1,06 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Totodată, în urma verificărilor efectuate de polițiști a rezultat faptul că, tânărul în cauză nu deține permis de conducere.
Conducătorul auto a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltate de probe biologice de sânge, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
La data de 23 octombrie a.c., în urma administrării materialului probator, tânărul a fost reținut pentru 24 de ore, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului și fără permis de conducere.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)